8 Temmuz 2008 Salı

Karavan

Bostancık'ta henüz bir evimiz yok. Bengt'ten (arsayı aldığımız hollandalı) devraldığımız bir karavanda yaşıyoruz şimdilik.
Amacımız ev yapma masraf ve darallarını olabildiğince erteleyip karavada yaşamayı becerebilmek. İlk 20 günlük dönemden sonra ikinci döneme başlayalı henüz 3 gün oldu. Bu seferki gelisimizde çamaşır makinemizi de getirdik. Genelde yeniliğin ve motivasyonun verdiği iyimserlikle kendimiz bu küçücük yerde oldukça rahat hissediyoruz.

Tabii mutfak yok denecek kadar küçük. Diğer bir problem çamaşır idi, umarım onu makinemizi devreye soktuğumuzda aşacağız. Karavanın dışında bir yer yaptık, su ve elektrik bağlantılarını yapmak için biraz hortum vs. almamız lazım.

Asıl büyük problem tuvalet. Karavanın içindeki tuvalet kısa yolculuklar için güzel ancak bizimki gibi daha kalıcı bir kullanım için pek kullanışlı değil. Ankara'da bulunduğumuz süre içinde Pınar composting toilet olayını keşfetti ve epey okuma yaptı. Hatta apar topar Amerika'dan bir kitap getirttik arkadaşlarımzın yardımı ile. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde susuz tuvalet dedikleri bu sistemı kendimiz yapacağız. Böylece hem büyük bür sorunumuz cözeceğiz, hem de toprak için süper humus elde edeceğiz. Bir taşla iki kuş hesabı...

Hiç yorum yok: